Wiadomości

 • Drodzy Czytelnicy „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”!

  Nie będzie to dla Was zapewne zaskoczeniem, że zawsze i Robert M. Wegner, i my, Powergraph, dbamy, aby książka, która do Was dociera, była jak najlepsza. Najnowszy tom Meekhanu, czyli Każde martwe marzenie nie ukaże się w tym roku, jeszcze nad nią pracujemy.

  Wiemy, że czekacie i bardzo Wam za to dziękujemy! Powieść ukaże się w pierwszej połowie 2018 roku, to wiemy, nie znamy natomiast dokładnej daty premiery. Dopóki Każde martwe marzenie  nie jest skończone, podanie precyzyjnego terminu jest wróżeniem.

  Na osłodę oczekiwania - publikujemy fragment (jeszcze przed ostateczną redakcją). I obiecujemy, że im bliżej premiery, Robert będzie zdradzał więcej i więcej. 

  Robert M. Wegner

  Każde martwe marzenie – fragment.

  Potwór natarł na nich, gdy stali na lodzie, zastanawiając się, co skrywa tuman mgły, którego nawet furia Anday’yi nie mogła rozwiać. Wyłonił się z mlecznego oparu, łamiąc i krusząc grubą na kilkanaście stóp taflę, jakby to była skorupka jajka. Najpierw ją usłyszeli, trudno było nie usłyszeć, i poczuli, bo lód pod ich stopami drgnął i zaczął się przesuwać. Przesuwać! Kenneth wywrzeszczał rozkaz: „Do sań!” i wszyscy, strażnicy i Szczury, rzucili się do ucieczki. Za późno. Nawet gdyby siedzieli w saniach, a psy były wypoczęte i rozgrzane, ucieczka nie wchodziła w grę, bo bestia, która na nich sunęła, pędziła szybciej niż cwałujący koń.

  Gdy ją ujrzeli pierwszy raz, ledwo kilkaset kroków za sobą, wyglądała jak pływająca czarna góra, szeroka – Kenneth ledwo rzucił okiem – na jakieś dwieście jardów, wysoka z jednej strony na pięćdziesiąt, za to drugą, tą bliższą nich, szorowała niemal po lodzie. Porucznik wskoczył na sanie. Psy nie potrzebowały zachęty do biegu, wyrwały przed siebie tak, że omal nie spadł, i pomknęły na południe. Pozostałe sanie jego dziesiątki już gnały do przodu.

  Za wolno.

  Lód trzeszczał i pękał, powożący zaprzęgiem Malawe wrzeszczał i klął, usiłując omijać co większe szczeliny. Pędzili.

  Za wolno.

  Gdy oficer obejrzał się po raz drugi, bestia była już dwieście jardów za nimi. A jej czarny, spękany i obrośnięty jakimiś pnączami grzbiet przyspieszał.

  Wtedy zobaczył, co robi reszta. Pozostałe sanie kompanii gnały przed nim, ale nie na wprost, tylko w lewo, po skosie, coraz bliżej potwora. Po prawej sześć sań wiozących drużynę Szczurów też zaczęło skręcać. Co, do jasnej cholery?!

  Malawe ściągnął wodze w lewo.

  – Woda! – wrzasnął. – Woda przed nami!

  Kenneth widział już, dlaczego wszyscy zakręcają. Dwieście, może trzysta jardów przed nimi szumiało morze. Szczelina miała co najmniej dwadzieścia kroków, nie do przeskoczenia dla sań i ludzi, i powiększała się coraz bardziej. Zimoszary grzbiet oceanu uwolnił się wreszcie od lodowego pancerza, ale dla Szóstej Kompanii oznaczało to wyrok śmierci.

  Olbrzymia płyta lodowa, odcięta pęknięciem, zaczęła się unosić, naciskana z jednej strony przez pływającą górę, i nagle sanie sunęły teraz jakby po pochyłym stoku. Złamie się zaraz – strach sięgnął i złapał go za gardło – lód złamie się i roztrzaska na setki kawałków, a my powpadamy do wody i potoniemy jak pchły w starciu tytanów.

  Myśl! Myśl!!!

  Porucznik zerknął w tył. Bestia znajdowała się ledwo pięćdziesiąt jardów za nim i też skręcała w lewo. Jakby chciała przeciąć drogę saniom strażników. Pożre nas – stojąc na grzbiecie potwora i wspominając wydarzenia z wczorajszego popołudnia, dobrze zapamiętał tę myśl – lód popęka, wpadniemy do wody, a potwór pożre nas jak wieloryb ławicę śledzi.

  Wsunął wówczas gwizdek do ust i zaświstał: „Do mnie! Do mnie! Oddział do mnie!”. Podpatrzyli ten sposób wydawania rozkazów u Wozaków, ostre, wwiercające się w uszy dźwięki potrafiły przebić się nawet przez kakofonię bitwy. Pędząca przed Kennethem kompania zawróciła sanie i pomknęła ku dowódcy. Szczury też odbiły ostrzej w lewo.

  Przyłapał się na tym, że szczerzy się szeroko. Strach pozostał, utonięcie w lodowatej wodzie to nie jest dobra śmierć dla górala, ale większe były teraz determinacja i gniew. Dlaczego nie? Jeśli mają zginąć, to dlaczego nie tak?

  Potwór zaczął go wyprzedzać, ale jakby lekko zwolnił. Z tej strony jego bok nikł pod taflą lodu, a grzbiet - czarna, popękana płaszczyzna, pokryta czymś, co wyglądało jak na wpół skamieniałe pnie drzew, wznosił się stromo niczym zbocze wzgórza. Kenneth rzucił okiem w tył... koniec bestii ginął w mglistym tumanie, który sunął za olbrzymim cielskiem jak przywiązany.

  – W lewo!

  Malawe wykonał rozkaz bez chwili wahania i sanie pomknęły ku czarnej pochylni.

  Kenneth zagwizdał ponownie.

  „Naprzód! Za mną! Atak! Atak!”.

  Zaatakowali pływającą górę. Dlaczego nie, są przecież chędożoną Górską Strażą. Jak nie oni, to kto?

  Psy skoczyły, szarpnięte sanie nagle przechyliły się i przez kilka długich jak całe życie chwil sunęły na jednej płozie – pod porucznikiem przemknęła szczelina między lodem a czarną bestią – i już szorowali w górę.

  Zeskoczył, a raczej sturlał się z sań, czując, jak zwalniają. Grzbiet potwora był mocno przechylony, na dodatek okryty warstewką zamarzającej już wody, jakby całość dopiero co wynurzyła się z głębin. Kenneth wbił sztylet w czarną powierzchnię, ostrze weszło dość płytko, i szukając oparcia stopami, gwizdał: „Do mnie! Do mnie!”.

  Jego sanie, które wspięły się już kilkanaście jardów w górę, zatrzymały się nagle, psy zaszorowały łapami po oblodzonej powierzchni i zaczęły się zsuwać.

  Wypluł gwizdek i krzyknął:

  – Tnij! Psy odetnij!!!

  Zaprzęgowemu nie trzeba było tego powtarzać. Malawe zeskoczył z sań i dwoma szybkimi ciosami odciął rzemienie łączące je z psami. Fruuu, kilkaset funtów pomknęło w dół, mijając Kennetha o łokieć, i roztrzaskało się o przemykający w dole lód. Kolejne sanie już rozpędzały się i wjeżdżały na grzbiet bestii.

  Strażnicy zeskakiwali z nich w pędzie, padali na „ziemię” i wbijali w nią sztylety, noże i czekany. Tam, gdzie psy nie dały rady pociągnąć sań, też odcinano zwierzęta, a ładunek karmił ocean.

  Wtedy stracił pierwszych żołnierzy.

   

             

   

   

 • Imperium Meekhańskie anektuje Kraków

  Small imladris logo no bg

  W ten weekend odbywa się Imladris - Krakowskie Weekendy z Fantastyką. Reprezentacja Szczurzej Nory ma zaszczyt i przywilej prowadzić spotkanie autorskie z Robertem Wegnerem, a następnego dnia panel "Meekhan dla początkujących".

  Ogary będą węszyć:
  Piątek
  19:00 Konkurs „Meekhańskie pogranicze” z Robertem M. Wegnerem

  Sobota
  12:00 Panel: S.I. – obawa przyszłości czy przyszłość bez obaw (Michał Cholewa, Magdalena Kucenty, Katarzyna Rupiewicz, Robert M. Wegner)

  13:00 Spotkanie autorskie z Robertem M. Wegnerem (prowadzi Aneta Kruc)

  14:00 Robert M. Wegner - Autografy

  Niedziela
  10:00 „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” dla początkujących

  11:00 Panel: Społeczeństwo post-apo (Paweł Majka, Artur „Dzikowy” Olchowy, Marcin Strzyżewski, Robert M. Wegner)

  Do zobaczenia w mieście smoka! 

  Imladris 2017 - program
 • O Niepełni na Głodnej Wyobraźni

  Small niepelnia glodna wyobraznia

  [..] To z pewnością jedna z najbardziej niezwykłych pozycji ostatnich lat na polskim rynku wydawniczym, jest tak oryginalna, że nie da się jej z niczym porównać. Nazwanie jej nieoczywistym kryminałem to niesprawiedliwe zawężenie, bo jest mistrzowsko napisaną wyprawą w głąb ludzkiej psychiki i wszystkim tym, co uważny czytelnik zdoła w niej dostrzec... Bardzo gorąco polecam! 

  Anika Radzka-Nowaczewska 

  Głodna Wyobraźnia
 • O Różańcu na Bookendorfinie

  [...]Wcześniej czy później, w realiach niesprzyjających swobodzie i wolności jednostki, rodzi się zwątpienie, protest, opór i bunt. Zwłaszcza kiedy w rozgrywki i manipulacje wciągnięta zostaje osoba ze zdolnościami i umiejętnościami poszukiwanymi przez władzę i jej oponentów, mogąca pomóc zdobyć znaczącą przewagę, a którą poddaje się perfidnemu szantażowi, grożąc utratą najcenniejszej wartości w życiu. Jak skutecznie pokonać policyjny system, choć zaprojektowany do ochrony społeczeństwa, poprzez diagnozowanie potencjalnych przestępców, mający do dyspozycji bogatą bazę danych, to jednak pozbawiony nadzoru wewnętrznych procedur? Mnogość wątków, które ciekawie zazębiają się, nie na wszystkie znajdziemy odpowiedzi i wyjaśnienia w finalnej odsłonie powieści, jednak sprawiają, że jeszcze mocniej angażujemy się w czytelniczą rozrywkę. Dynamicznie, mrocznie, tajemniczo, ze sporą dawką przygód i napięcia, frapującym osobistym spojrzeniem bohaterów. 

  4.5/6 - warto przeczytać 

  bookendorfina.blogspot.com
 • O Niepełni na blogu Joanny Pachli

  [...]Niepełnia jest więc kryminałem nieoczywistym, jak nazywa ją zresztą sama autorka, a do tego tym ciekawszym, że poruszającym problem nawet nie płci, co tożsamości jako takiej. Kim jesteśmy? Jacy jesteśmy? Jak świadczy o nas nasza przeszłość? Czy może rzutować na przyszłość? Jak widzicie, ta książka mnoży całe serie pytań, na które rzadko przynosi odpowiedzi. Ale to bardzo, bardzo dobrze. Kańtoch pokazała bowiem, że genialnie sprawdza się w budowaniu napięcia. Z tak prostego i znanego przecież początku, jakim jest morderstwo w domu na odludziu, zbudowała kompozycyjną łamigłówkę na miarę filmowej „Incepcji”, przez którą naprawdę niełatwo się przebić. Podała nam historie, napisane w dobry literacko, wyważony i zdystansowany sposób, osadzając je w ciężkim, pełnym zagadek i niedopowiedzeń klimacie.

  Co więcej, poprzez zmienne perspektywy i przesunięcia w czasie sprawiła, że książka zaczęła przypominać grę z czytelnikiem. Grę, która od początku wydaje się niebezpieczna – bo co tu jest tylko lekką anomalią, subtelnym odstępstwem od normy? Gdzie kończy się realizm, a zaczyna fantastyka? 

  Ja książkę polecam mocno. Ale uważajcie – broń została nabita.

  wyrwanezkontekstu.pl
 • Premiera Niepełni Anny Kańtoch

  Small anna kantoch 500 fot. m.starzynski

  29 września 2017 roku nakładem wydawnictwa Powergraph ukaże się nowa powieść Anny Kańtoch – Niepełnia. Jaką tajemnicę skrywa zasypany śniegiem biały dom na odludziu? Kto w nim mieszka (mieszkał), kto w nim jest (był) więziony i kto w nim umiera (umarł)? Lektura Niepełni przypomina wędrówkę pokojami pałacu. W miarę otwierania kolejnych drzwi rośnie napięcie, a związek między bohaterami nabiera nowych znaczeń. Kolejne opowieści otwierają nowe interpretacje, stawiają nowe pytania, pokazują nowe sytuacje.

  Niepełnię nazwaliśmy kryminałem nieoczywistym. W twórczości Ani Kańtoch elementy kryminału są obecne prawie zawsze „Kryminał jest dla mnie w jakimś sensie podstawową formą opowieści. Przy czym »kryminał« to oczywiście uproszczenie, mam na myśli historie, w których ważnym elementem jest zagadka”.

   

  Ale Niepełnia to także tajemnicza i nastrojowa, szkatułkowa, pełna ukrytych znaczeń literacka podróż do tożsamości płci. Anna Kańtoch, zapytana czy w każdym z nas drzemie i kobiecość, i męskość, odpowiada: „Nie w każdym, bo pewnie są kobiety i mężczyźni identyfikujący się w stu procentach z własną biologiczną płcią. Jednak podejrzewam, że dla wielu osób wcale nie jest to takie proste”.

  Anna Kańtoch – pisarka i publicystka, absolwentka orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, ze specjalnością arabistyka. Autorka m.in. Miasta w zieleni i błękicie (2004), cyklu Przedksiężycowi (2009–2013), powieści Czarne (2012) i kryminałów Łaska (2016) oraz Wiara (2017). Wielokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, laureatka Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nagrody Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award. Mieszka i pracuje na Śląsku.

  Powieść została wydana w serii Kontrapunkty, w której wcześniej ukazały się m.in. Tak jest dobrze Szczepana Twardocha (nominowane do Nagrody Gdynia), W odbiciu Jakuba Małeckiego i Sto lat bez słońca Wita Szostaka (nominowane to Paszportu Polityki). Kontrapunkty to polska proza wymykająca się ze schematów, uciekająca z szufladek. Łączy walory literackie z niekonwencjonalnymi fabułami. Kontrapunkty tworzą przestrzeń do mówienia o rzeczach ważnych, oczarowując czytelnika piękną frazą i niejednoznacznością interpretacji.


  Fragment
 • Puste Niebo - ze Złotym Wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego

  Small radek rak zlote wyroznienie

  Radek Rak i Puste niebo ze Złotym Wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego!!! 

  Bardzo się cieszymy i gratulujemy Radkowi oraz Krzysztofowi Piskorskiemu (Nagroda Główna) oraz Jackowi Inglotowi (Srebrne Wyróżnienie)

  Nagroda Żuławskiego
 • Krakowska premiera „Różańca” na Urodzinach Lema

  Small urodziny lema program


  Powergraph zaprasza na Urodziny Lema i Lemcon, na punkty programu z Rafałem i Kasią Kosikami:
  Sobota
  12.00 - Rafał Kosik w panelu "Wizja lokalna, Lem a rzeczywistość", Lemcon, Arteteka, ul. Rajska 12 (wejście od Szujskiego)
  Niedziela
  13.00 - premiera "Różańca", spotkanie z Rafałem i podpisywanie, Krakowski Kiermasz Książki, plac św. Marii Magdaleny
  Poniedziałek
  18.00 - Kasia Sienkiewicz-Kosik z cyklu "Spotkanie z redaktorami", Kawiarnia Literacka, ul. Krakowska 41
  Zapraszamy!

  Lemcon
 • Rafał Kosik - wywiad dla naekranie.pl

  Rafał Kosik do swojej powieści „Różaniec” zasiadł po dziewięciu latach przerwy. Bo jak tu znaleźć czas na science-fiction dla dorosłych, kiedy jest się bestsellerowym pisarzem książek dla młodzieży? Kosik opowiada nam o pracy nad przerwanym projektem, perypetiach z Feliksem, Netem i Niką oraz swojej antypatii do... Pacific Rim.

  naekranie.pl
 • Premiera „Różańca” Rafała Kosika

  Small rafal kosik fot. m.starzynski

  30 sierpnia 2017 roku nakładem wydawnictwa Powergraph ukazuje się nowa powieść Rafała Kosika, łącząca niezwykłą wizję science fiction i zajdlowską fantastykę socjologiczną z sensacyjną akcją rodem z thrillera. W Różańcu poznajemy Warszawę przyszłości, przyszłości, która miejmy nadzieję, nigdy nie nadejdzie. Obserwujemy zwykłego człowieka w niezwykłym świecie, wmanipulowanego w wielką politykę, która i tak okazuje się nieznacząca wobec mechanizmów rządzących światem Różańca.

  Różaniec pokazuje nowe podejście do porządku społecznego, w którym pojęcie winy i sprawiedliwości odchodzi w przeszłość. Ludzie zamknięci w miastach-enklawach, poza którymi niemożliwe jest życie, są kontrolowani przez Nadzór, Prowokację i Eliminację oraz zdani na łaskę wszechmocnej sztucznej inteligencji, która decyduje o życiu i śmierci jednostek, troszcząc się jedynie o dobro ludzkości. Przeciwstawia jej się ojciec, który gotów jest na największe poświęcenie, aby ratować swoje dziecko.

  Rafał Kosik (ur. 1971) pisarz, publicysta, scenarzysta i wydawca. Opublikował dwadzieścia pięć książek. Pisze science fiction odwołujące się do klasyki gatunku. W jego twórczości obecne są elementy horroru i kryminału. Bliska jest mu także fantastyka socjologiczna. Jest laureatem licznych nagród: nagrody im. Janusza A. Zajdla, nagrody im. Jerzego Żuławskiego, Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY, Małego Donga, Nautilusa oraz Sfinksa. Jego powieści i opowiadania były tłumaczone na litewski, czeski, węgierski i niemiecki. Rafał Kosik pisze również dla młodych czytelników – serie „Felix, Net i Nika” oraz „Amelia i Kuba”. Powieść Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa została zekranizowana, a pierwsza część serii – Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi znalazła się w kanonie obowiązkowych lektur szkolnych.

   

 • Powergraph na Polconie

  Powergraph zaprasza na Polcon w Lublinie, premiery Niepełni Ani Kańtoch i Różańca Rafała Kosika oraz na spotkania z naszymi autorami: Anią Kańtoch, Rafałem Kosikiem, Radkiem Rakiem, Robertem M. Wegnerem, Kubą Nowakiem, Michałem Cetnarowskim, Czarkiem Zbierzchowskim i Kubą Małeckim.

  piątek

  11.00 - Konkurs wiedzy o meekhańskim pograniczu (sala warsztatowo-konkursowa)
  12.00 - spotkanie z Anią Kańtoch - gościem honorowym (aula literacka B)
  12.00 - Radek Rak "Sekrety czajodziejstwa. O rodzajach, historii i
  sposobach parzenia herbaty". Przewidywana degustacja (sala warsztatowo-konkursowa)
  13.00 – Anna Kańtoch - autografy  (s. 26B, WH)
  13.00 - Aneta Kruc "Meekhan dla początkujących" (aula literacka C)
  14.00 – Radek Rak - autografy  (s. 26B, WH)
  15.00 - premiera Niepełni Ani Kańtoch (Widowiskowa mała ACK)
  16.00 - Radek Rak - polconowy spacer po Lublinie szlakiem Pustego nieba (zbiórka punkt informacyjny przy Chatce Żaka)
  17: 00 - Michał Cetnarowski - spotkanie urodzinowe z redakcją "Nowej Fantastyki"
  18.00 - premiera Różańca Rafała Kosika (Widowiskowa mała ACK)
  19.00 - Radek Rak, Michał Cetnarowski i Kuba Małecki w panelu
  "Kosmogonia wsi, mitologia miasta. Małe ojczyzny jako wielkie literackie
  uniwersa" (aula literacka B)

  sobota

  10.00 - Kuba Nowak "MEMÓW NIE ODDAMY! – o sieciowej popkulturze jako
  obywatelskim zasobie" (aula literacka C)
  10.00 - Luiza Maćkowiak "Co dalej z meekhańskim pograniczem" (sala
  warsztatowo-konkursowa)
  11.00 –  Jakub Nowak - autografy  (s. 26B, WH)
  12.00 - Rafał Kosik "Książki mojego życia" - spotkanie o inspiracjach
  czytelniczych pod patronatem Instytutu Książki (Widowiskowa mała ACK)
  12.00 - Anna Kańtoch w panelu "Fantastyczne światy" (aula literacka B)
  12.00 - Michał Cetnarowski - spotkanie z redakcją "Nowej Fantastyki"
  (aula literacka C)
  13.00 - Radek Rak i Kuba Nowak w panelu "Fantastyczny Lublin" (aula
  literacka B)
  15.00 - Robert M. Wegner w panelu "Literatura a doświadczenia osobiste"
  (aula literacka B)
  16.00 - Kuba Nowak, Rafał Kosik, Czarek Zbierzchowski, Michał
  Cetnarowski i Tomek Kołodziejczak w panelu "Koniec SF? Literatura
  science fi ction na progu nowej ery" (aula literacka B)
  17.00 - Rafał Kosik w panelu "Quo vadis homine" (aula literacka A)
  17.00 - Robert M. Wegner w panelu "Fantastyka historyczna" (aula
  literacka B)
  17.00 - Michał Cetnarowski - XXXV lat "Nowej Fantastyki" (widowiskowa mała ACK)
  17:00 - Anna Kańtoch - Upadek cywilizacji w fantastyce  (aula literacka C)
  18.00 - Robert M. Wegner - autografy  (s. 26B, WH)
  18.00 - spotkanie z Rafałem Kosikiem (aula literacka A)
  19.00 - spotkanie z Robertem M. Wegnerem (aula literacka C)
  19.00 - Kasia Sienkiewicz-Kosik w panelu "Perspektywy rynku
  wydawniczego" (aula literacka B)
  19.00 - Ania Kańtoch w panelu "Upadek cywilizacji w fantastyce" (aula
  literacka C)
  19.00 – Rafał Kosik - autografy  (s. 26B, WH)

  niedziela

  11.00 - Ania Kańtoch "Książki mojego życia - spotkanie o inspiracjach
  czytelniczych pod patronatem Instytutu Książki" (Widowiskowa mała ACK)
  11.00 - Radek Rak w panelu "Czy warto tworzyć literaturę ambitną" (aula
  literacka B)

  Pełna wersja programu

 • Sprzedaż książek papierowych wstrzymana do 21 sierpnia

  Szanowni Państwo!

   W dniach 5-21 sierpnia wstrzymana jest sprzedaż książek papierowych oraz pakietów (książka i e-book). W sprzedaży pozostają  e-booki (ale tylko w przypadku płatności elektronicznej) gdyż ich obsługa jest bezosobowa.

  Na wszelkie maile odpowiadamy od 21 sierpnia.

  Za utrudnienia przepraszamy.

 • Powergraph - plebiscyt Katedry - wyniki

  Miło nam powiadomić, że wydawnictwo Powergraph w tegorocznej edycji plebiscytu portalu Katedra

  otrzymało:

  - drugie miejsce za powieść Puste niebo Radka Raka -  kategoria „Książka polska”

  - pierwsze miejsce za Wywiad z Borutą (Legendy Allegro przy współudziale Powergraphu) Łukasza Orbitowskiego i Michała Cetnarowskiego – „Opowiadanie polskie”

  - pierwsze miejsce za tytuł Amelia i Kuba. Stuoki potwór Rafała Kosika – „Książka młodzieżowa”

  oraz drugie miejsce  w kategorii „Wydawca 2016 roku”

  Autorom serdecznie gratulujemy! Czytelnikom dziękujemy za głosy!

  Pełna lista zwycięzców  plebiscytu tutaj:

 • O Niepełni na blogu Joanny Pachli

  [...] „Niepełnia” jest więc kryminałem nieoczywistym, jak nazywa ją zresztą sama autorka, a do tego tym ciekawszym, że poruszającym problem nawet nie płci, co tożsamości jako takiej. Kim jesteśmy? Jacy jesteśmy? Jak świadczy o nas nasza przeszłość? Czy może rzutować na przyszłość? Jak widzicie, ta książka mnoży całe serie pytań, na które rzadko przynosi odpowiedzi. Ale to bardzo, bardzo dobrze. Kańtoch pokazała bowiem, że genialnie sprawdza się w budowaniu napięcia. Z tak prostego i znanego przecież początku, jakim jest morderstwo w domu na odludziu, zbudowała kompozycyjną łamigłówkę na miarę filmowej „Incepcji”, przez którą naprawdę niełatwo się przebić. Podała nam historie, napisane w dobry literacko, wyważony i zdystansowany sposób, osadzając je w ciężkim, pełnym zagadek i niedopowiedzeń klimacie.

  Co więcej, poprzez zmienne perspektywy i przesunięcia w czasie sprawiła, że książka zaczęła przypominać grę z czytelnikiem. Grę, która od początku wydaje się niebezpieczna – bo co tu jest tylko lekką anomalią, subtelnym odstępstwem od normy? Gdzie kończy się realizm, a zaczyna fantastyka? 

  Ja książkę polecam mocno. Ale uważajcie – broń została nabita.

  wyrwanezkontekstu.pl
 • Nadchodzi premiera „Różańca” Rafała Kosika

  Small rozaniec front 500

  Różaniec Rafała Kosika, jego pierwsza po dziewięciu latach przerwy powieść SF dla dorosłych, swoją premierę będzie miał 30 sierpnia. Na Polconie w Lublinie - prapremiera.

  Różaniec opowiada o Warszawie przyszłości, przyszłości, która – miejmy nadzieję – nigdy nie nadejdzie. Zwykły człowiek w niezwykłym świecie, wmanipulowany w tryby wielkiej  polityki, która i tak niewiele znaczy wobec mechanizmów rządzących Różańcem.
  Rafał Kosik już w Verticalu i Kameleonie pokazał siłę swojej wyobraźni. Oryginalna wizja science fiction Różańca dostarczy Wam nowych czytelniczych wrażeń.

  .

  Rafał Kosik opublikował dotychczas trzy powieści SF: MarsVertical i Kameleon. Znany jest ze swoich serii: dla młodzieży - „Felix, Net i Nika” (pierwszy tom „Gang Niewidzialnych Ludzi” od 1 września znajdzie się w lekturach obowiązkowych dla klas IV-VI szkoły podstawowej) i dla dzieci - „Amelia i Kuba”. Jest laureatem Nagrody im. Janusza A. Zajdla, Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, Sfinksa, Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY, Małego Donga oraz wielu innych.


 • Fantastyka 2016 - plebiscyt Katedry

  Miło nam powiadomić, że Powergraph został nominowany w kategorii „Wydawca 2016 roku” w tegorocznej edycji plebiscytu portalu Katedra.

  Pozostałe nasze nominacje:

  Puste niebo Radka Raka -  kategoria „Książka polska” oraz „Okładka”

  Zagroda zębów Wita Szostaka - „Książka polska” oraz „Okładka”
  Amelia i Kuba. Stuoki potwór Rafała Kosika – „Książka młodzieżowa”
  Wywiad z Borutą (Legendy Allegro przy współudziale Powergraphu) Łukasza Orbitowskiego i Michała Cetnarowskiego – „Opowiadanie polskie”

  Głosowanie potrwa do północy 17 lipca 2017 r., a wśród uczestników głosowania zostaną rozlosowane ciekawe zestawy książkowe.

  Autorom serdecznie gratulujemy!

  Pełna lista nominacji i regulamin plebiscytu tutaj:

 • Nominacja dla „Amelii i Kuby” do 24. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

  Miło nam poinformować, że decyzją jury 24. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego spośród 79 książek zgłoszonych do tegorocznej edycji Nagrody wśród 10 książek nominowanych do „Koziołka 2017” znalazła się powieść Rafała Kosika Amelia i Kuba. Stuoki potwór.

  Jednocześnie zachęcamy do głosowania w Nagrodzie Czytelników gdyż w tym roku (po raz drugi) młodzi czytelnicy mogą wybierać swojego zwycięzcę spośród książek nominowanych przez jury.

  Regulamin uczestnictwa w głosowaniu znajduje się tutaj

 • Imperium Meekhańskie - wywiad z Robertem M. Wegnerem

  Small wywiad robert 2

  W oczekiwaniu na spotkanie z Robertem M. Wegnerem na Dniach Fantastyki we Wrocławiu zachęcamy do zapoznania się z wywiadem, przeprowadzonym na Pyrkonie przez „Imperium Meekhanskie

  WYWIAD

 • Small amnezjak front 500

  Prapremiera Amnezjaka Jakuba Nowaka odbędzie się na Pyrkonie, w piątek 28 kwietnia o godz. 19:30 w sali Literackiej 1. Na konwencie, oprócz Jakuba Nowaka będą również: Robert M. Wegner, Michał Cetnarowski,  Michał Protasiuk i Rafał Kosik. Powergraph przygotował również specjalną pyrkonową promocję – „Kup dowolną książkę Powergraphu, drugą, z wybranej puli – dostaniesz gratis. Ważne do wyczerpania zapasów w księgarni pyrkonowej Wojtka Sedeńki”. Zapraszamy na wszystkie punkty programu naszych autorów!

  .

  .

  Piątek

  15.30 - Robert M. Wegner w panelu „Słowiańska kontrowersja”, Sala Ziemi
  17.00 - Robert M. Wegner w panelu „Trup ściele się gęsto”, Sala Ziemi
  19.30 - Kuba Nowak, Michał Cetnarowski, Rafał Kosik, Robert M. Wegner
  „Autorzy Powergraphu i premiera książki Kuby Nowaka”, Literacka 1

  Sobota

  13.30 - Rafał Kosik - spotkanie autorskie, Literacka 1
  14.00 - Robert M. Wegner - spotkanie autorskie, Literacka 2
  15.00 - Robert M. Wegner, Michał Cetnarowski w panelu „30 lat Geralta z
  Rivii”, Aula 1
  15.30 - Rafał Kosik dyżur autografowy, Autografy
  16.30 - Michał Protasiuk w panelu „Zyć bez ciebie nie mogę”, Literacka 1
  16.30 - Michał Cetnarowski dyżur autografowy, Autografy
  18.00 - Michał Cetnarowski w panelu „Awanturnicy, złodzieje, wszelkie
  szumowiny”
  18.30 - Robert M. Wegner dyżur autografowy, Autografy
  20.30 - Michał Cetnarowski w panelu „Spytaj redaktora”, Literacka 1

  Niedziela

  11.00 - Michał Protasiuk prelekcja „Przewidywanie przyszłości - krótki
  poradnik”, Literacka 2
  11.30 - Rafał Kosik w panelu „Czy lektury szkolne potrzebują
  fantastyki?”, Sala Ziemi
  12.00 - Robert M. Wegner w panelu „Podbić świat”, Literacka 2

 • Premiera Bestii najgorszej

  Small bestia front 500

  Dziś, do księgarń trafia wydany w serii Kontrapunkty zbiór opowiadań Michała Cetnarowskiego, zawierający trzy teksty już publikowane oraz trzy premierowe.
  Tytułowa Bestia najgorsza to historia najsłynniejszego polskiego świętego i terrorysty w jednym, Jana Marii Korwina Pałuby, który wysadził Pałac Kultury; Pustynia rośnie – poruszające studium męskiego kryzysu, kronika niezasłużonego upadku; RP Productions to historia wytwórni filmowej specjalizującej się w kręceniu polskiego porno historycznego; Kwantowi kochankowie – romans kwantowy, dzieje pary akademików, których życie rozmazało się w superpozycji stanów; Strach. Historia rodzinna – saga rodziny Strachów, zrodzonych przez Potwora; Żadna na ziemi rzecz to zaś dostojewszczyzna young adult, czyli rozmowy o duszy nieśmiertelnej rozpisane na nastolatki.

  Michał Cetnarowski, redaktor prowadzący prozy polskiej w „Nowej Fantastyce” i redaktor przeszło pięćdziesięciu książek (m.in. Jacka Dukaja, Roberta M. Wegnera, Wita Szostaka i Łukasza Orbitowskiego) opublikował dotychczas w Powergraphie zbiór Labirynty (2009) oraz powieść I dusza moja (2013).

  Autorem ilustracji okładkowej Bestii najgorszej jest Igor Myszkiewicz, autor bloga graficznego „Kryzys wieku”.