Czy AI wychowa całe pokolenia ludzi?
Kodeks Umysłu (słuchowisko) Rafała Kosika przedstawia wizję bliskiej przyszłości, w której każdemu towarzyszy od najmłodszych lat mentor – specjalistyczny agent sztucznej inteligencji. Teoretycznie wszyscy są równi, mają taki sam start, a mentor przez lata odkrywa i szlifuje potencjał każdej osoby, dostosowując do niej indywidualny proces nauki.
Sztuczna inteligencja wywiązuje się ze swojego zadania doskonale. Społeczeństwo jest zoptymalizowane, każdy się na coś przydaje, a przestępczość zniknęła, bo wtłoczony do umysłów soft powstrzymuje ludzi przed dokonaniem czynów zabronionych. Dobrze naoliwiona maszyna działa, a trybiki – ludzie – nie zastanawiają się nad drugą stroną medalu. Zanika bowiem indywidualizm, a prywatność właściwie nie istnieje.
Jest jednak grupa osób, która zadaje pytania. Dlaczego nigdy nie próbujemy wyjść z miasta? Czy naprawdę chcesz zostać mechanikiem wąskiej specjalizacji, czy tylko tak cię zaprogramowano? Dlaczego algorytm umówił cię na randkę z tą konkretną osobą i czemu nie możesz się po prostu… zakochać?
W słuchowisku postaciom ludzkim głosu udzielili prawdziwi ludzie – aktorki i aktorzy. Kwestie AI, które na potrzeby opowiadania zostały przez autora wygenerowane za pomocą sztucznej inteligencji, czytane są przez sztuczną inteligencję.
Tekst jest częścią antologii PoznAI przyszłość. Opowiadania o umyśle i nauce wydanej przez Wydawnictwo Powergraph przy współpracy z Collegium Da Vinci oraz firmą Primesoft.
Lektorzy:
Krzysztof Szczepaniak, Dagmara Bryzek, Tomasz Bednarek, Klaudia Bełcik, Konrad Szymański oraz A.I. na razie anonimowa.
ISBN | 978-83-66178-51-9 |
CENA OKŁADKOWA | 19,00 PLN |